Dorośli
Dzieci i
młodzież
Rodziny
Pary

Poradnictwo dla rodziców z małymi dziećmi do lat trzech

Narodziny dziecka to dla rodziny ogromna radość, a jednocześnie duże obciążenie i stres, zwłaszcza gdy niemowlak nie daje się uspokoić, ciągle płacze, źle śpi lub nie chce jeść. Dlatego tak ważne jest wsparcie rodziny w tym ważnym okresie. Proponowane tu konsultacje skierowane są do rodziców niemowląt i dzieci do lat 3, które przejawiają problemy związane z:

  • nasiloną płaczliwością (przeciągająca się tzw. „kolką niemowlęcą”, nadpobudliwość)
  • regulacją snu (kłopoty z zasypianiem, wybudzanie się w nocy, koszmary senne)
  • karmieniem/jedzeniem (trudności w karmieniu piersią, odmawianie jedzenia przez dzieci, jedzenie tylko ograniczonej gamy produktów)
  • lękami separacyjnymi (kurczowe trzymanie się opiekuna, „przywieranie”)
  • nasilonymi zachowaniami opozycyjno-buntowniczymi

Celem konsultacji jest psychologiczne wsparcie rodziców i udzielenie im wskazówek wzmacniających ich intuicyjne kompetencje rodzicielskie. Podczas pierwszego spotkania psycholog zbiera podstawowy wywiad dotyczący sytuacji rodzinnej, przebiegu ciąży i dotychczasowego rozwoju dziecka. Na tym spotkaniu możliwa jest obecność samych rodziców. Kolejne spotkania wymagają obecności rodziców z dzieckiem, jeżeli w rodzinie jest więcej dzieci zasadne bywa spotkanie z całą rodziną. Podczas kolejnych 2-5 spotkań psycholog obserwuje wzorce interakcji rodziców z dzieckiem, bada dotychczasowe sposoby radzenia sobie z problemem i formułuje hipotezy dotyczące zaburzenia wzajemnych interakcji. W kontekście tych hipotez psycholog udziela praktycznych porad rodzinie, zaleca „zadania domowe”, przeprowadza interwencje i omawia efekty wprowadzanych zmian.

Copyright © Ośrodek Psychologiczny Horyzonty 2010